Ekonomi

TCMB faiz kararını 27 Nisan’da açıklayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 27 Nisan Perşembe günü toplanacak. Faiz kararı bir gün açıklanacak.

Geçen ay “deprem sonrası toparlanmayı desteklemek için” faiz oranını 50 baz puan indiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart ayı toplantısında bir hafta vadeli repo faizini yüzde 8.50’de sabit tuttu.

“Uygun finansal şartlara öncelik verilecek”

Para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olan TCMB, 2023 yılının ilk yarısında depremin etkilerinin yakından izleneceği açıklamıştır.

Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Kurulun, afetin etkilerini en aza indirmek ve gerekli dönüşümü desteklemek amacıyla uygun finansal koşulların oluşturulmasına öncelik vereceği” belirtildi.

Karar metninde, depremin ekonomiye etkisine ilişkin olarak, “Sanayi üretimindeki ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların desteklenmesinin deprem sonrası daha da önemli hale geldiği” belirtildi.

eskilhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu