Haber

Sudan’daki Çatışmanın Neden Olduğu İnsani Krizi Vurgulayan Açıklama

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) ve Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi (OCHA) dahil olmak üzere insani yardım kuruluşunun liderleri, Sudan için ortak bir açıklama yaptı. Sudan’daki çatışmaların 4 milyon kişiyi yerinden ettiğine vurgu yapılan açıklamada, “Çatışmaların sürdüğü her gün Sudan halkı değer verdiği barıştan, hak ettiği yaşamdan ve hak ettiği gelecekten mahrum bırakılıyor. Yeter artık.”

Sudan’da 4 aydır devam eden iç savaşa ilişkin birçok ülkeden insani yardım kuruluşlarının liderleri ortak açıklama yaptı. Açıklamada Sudanlılara, savaşan taraflara ve dünya kamuoyuna seslendi. Sudan halkının devam eden savaş nedeniyle huzurdan, canından ve geleceğinden mahrum kaldığını vurgulayan Bakan, “Sudan halkı 4 aydır devam eden, canını ve vatanını yok eden, topraklarını ihlal eden bir savaşın içine girmiştir. temel insan hakları İnsanlar sevdiklerinin vurulduğuna tanık oldu Kadınlar ve kızlar cinsel istismara uğruyor Aileler eşyalarının yağmalandığını ve evlerinin yıkıldığını gördü İnsanlar sağlık ve ilaca ulaşamadan ölüyor Şimdi, savaş nedeniyle Sudan’ın çocuklar yetersiz beslenmeden ölüyor. Çatışmaların devam ettiği her gün Sudan halkı verdiği huzuru, hak ettiği omurgayı ve hak ettiği hakları kaybediyor. “İstedikleri gelecekten mahrum bırakılıyorlar. Yeter artık” dedi.

SUDAN HALKINA, SAVAŞAN TARAFLARA VE DÜNYA KAMUOYUNA ÇAĞRI

Açıklamada üç farklı grup ele alındı. “Uluslararası insani yardım topluluğu, özellikle gıda, tohum, su, barınak, sağlık, beslenme, eğitim, tıbbi bakım ve koruma sağlamada ön saflarda yer alan yerel müdahale gruplarınızın çalışmaları aracılığıyla sizi desteklemeye kararlıdır. ilk günden beri lazım Açıklamada, “Sudan’ın tüm bölgelerine ve tüm insanlara insani yardım malzemeleri ve temel hizmetlerin ulaştırılması için baskı yapmaya devam edeceğiz” denildi.

Savaşan tarafları çatışmayı durdurmaya çağırarak, “Çatışmayı sonlandırın. Sivilleri koruyun. Bize sadık ve sınırsız erişim sağlayın. Bürokratik engelleri kaldırın. Sivillere saldırmak, insani yardım malzemelerini, yardım görevlilerini ve sağlık merkezleri ve hastaneler dahil sivil varlıkları yağmalamak.” “Altyapıyı hedef almak ve insani yardımı engellemek -hepsi Sudan’da rapor edilmiştir- Uluslararası İnsancıl Hukuk ve Uluslararası İnsan Hakları Hukuku kapsamında yasaklanmıştır. Bu eylemler, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar teşkil edebilir.”

“4 MİLYON MEDENİYET YERİNDEN YER ALDI, 6 MİLYONDAN FAZLA TESİS”

Son olarak dünya kamuoyuna hitaben yaptığı konuşmada, “Beklemek için mazeret yok. Sudan’da 6 milyondan fazla insan kıtlıkla karşı karşıya. 14 milyondan fazla çocuk insani yardıma muhtaç durumda. 4 milyondan fazla insan kaçıyor” dedi. çatışmalarda ülke içinde yerinden edilmiş ve daha geniş bir bölgede yaşıyor.” Mülteci olarak yaşıyor. Çiftçilerin kendilerini ve komşularını besleyecek ürünleri ekmeleri için zaman daralıyor. Tıbbi malzeme sıkıntısı var. Durum kontrolden çıkıyor.”

BİRÇOK KURUMUN LİDERLERİ AÇIKLAMAYI İMZALADI

Bildiriye, başta BM kurumları olmak üzere dünyadaki birçok insani yardım kuruluşunun başkanları da imza attı. Bu örgütlerin başında DEVA, İslami Relief, InterAction, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Mercy Corps, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Beslenme Programı (WFP) ve World Vision International yer aldı. . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu